California

4.00 / 5
Add to favorites

Cost Of Living in California, US

California is of one the top city in US, the city is also known for its culture, traditions and job opportunities that welcomes expats & students for jobs and education. However average Cost of living in California for family is $2625 for students is $2990 and for bachelor is $0.

As per the data from our users on costoffling.com website, rental expenses for family is $2000 for students is $2500 and for bachelor is $0. Cost of living in California greatly dependent on where you live, an average rent for a flat/house in normal area $1200 per month.

Edit
Accomodation Cost
premium_icon  Premium normal_icon  Normal lower_icon  Lower
apartment-rent
Rent for House / Apartment
$3500 $2000 $1600
airbnb
AirBnB (1 day)
$260 $200 $160
studio-apartment
Studio Apartment
$2000 $1500 $1000
coworking-space
Co-working Space
$1200 $800 $450
pg/hostel
PG
$1500 $900 $700
Edit
Utility Bills
internet
Internet
$90
dth-bill
DTH
$30
electricity-bill
Electricity
$100
water-bill
Water
$50
landline-bill
Landline
$30
gas
Gas
$50
mobile-bill
Mobile
$45
Edit
Food
premium_icon  Premium normal_icon  Normal lower_icon  Lower
cappuccino
Cappuccino
$6 $4 $3
pizza
Pizza
$16 $11 $8
kfc
KFC
$36 $24 $19
Mcdonalds
McDonalds
$10 $8 $5
sandwich
Sandwich
$6 $4 $3
burger
Burger
$7 $5 $4
coke/pepsi
Coke/Pepsi
$4 $3 $2
meal
Meal
$16 $12 $8
Edit
Primary Food
premium_icon  Premium normal_icon  Normal lower_icon  Lower
rice
Rice (1 lb)
$7 $4 $3
bread
Bread (1 lb)
$5 $3 $2
milk
Milk (1 gallon)
$4 $2 $1
cheese
Cheese (1 lb)
$16 $10 $6
Edit
Grocery
chicken
Chicken (1 lb)
$15
meat
Meat (1 lb)
$18
egg
Eggs (12)
$4
fish
Fish (1 lb)
$19
beef
Beef (1 lb)
$8
tomato
Tomato (1 lb)
$17
potatoes
Potato (1 lb)
$5
onion
Onion (1 lb)
$5
lettuce
Lettuce (1 head)
$3
Edit
Fruits
apple
Apple (1 lb)
$4
orange
Orange (1 lb)
$3
banana
Banana (1 lb)
$3
grapes
Grapes (1 lb)
$3
Edit
Kids Education
premium_icon  Premium normal_icon  Normal lower_icon  Lower
day-care-price
Day Care
$1500 $800 $500
kids-school-fees
N to 1
$1500 $800 $500
kids-school-fees
1 to 5
$20000 $17000 $12000
kids-school-fees
6 to 10
$23000 $20000 $18000
Edit
Transportation
premium_icon  Premium normal_icon  Normal lower_icon  Lower
cab-rides
Cab
$5 $4 $3
train-charges
Train
$3 $2 $1
bus-charges
Bus
$3 $2 $1
Edit
Liquor
wine
Wine
$15
beer
Beer
$4
whisky
Whisky
$58
rum
Rum
$14
vodka
Vodka
$4
cigarette
Cigarettes (1 Pack)
$9
Edit
Automobiles
suv
SUV
$19995
audi car
Audi
$36000
benz
Benz
$52200
bmw-car
BMW
$52050
petrol
Petrol/Gasoline (1 gallon)
$8
diesel
Diesel (1 gallon)
$4
Edit
Mobiles ( Latest )
avg-models
Avg Models
$320
iphone
Apple
$649
oneplus
OnePlus
$479
samsung
Samsung
$500
Edit

Cost Of Living for Student in California

premium_icon  Premium normal_icon  Normal lower_icon  Lower
apartment-rent
Rent
$2500 $2000 $1400
rice
Food
$20 $13 $10
oneplus
Phone
$400 $350 $200
internet
Internet
$70 $50 $35
Edit

Cost Of Living for Bachelor

premium_icon  Premium normal_icon  Normal lower_icon  Lower
apartment-rent
Rent
$12000 $7000 $5000
rice
Food
$15 $12 $8
oneplus
Phone
$400 $350 $200
internet
Internet
$55 $45 $30
Edit

Cost Of Living for Couple

premium_icon  Premium normal_icon  Normal lower_icon  Lower
apartment-rent
Rent
$2000 $1200 $700
rice
Food
$170 $150 $100
oneplus
Phone
$400 $350 $200
internet
Internet
$55 $45 $30

The above record is summarized from data provided by users and various references from internet. So the values may vary little lower or higher from the actual values. Hence this may not be a real signal.

  • saanvi kaur

    Reply
    Rating: 5 / 5
    Pros

    Let me add one more insight for Washington. minimum amount for food is $380.95 per month. Basic utilities will cost $120.37 per month

  • Sravs M

    Reply
    Rating: 4 / 5
    Pros

    Very useful information.

  • sam

    Reply
    Rating: 3 / 5
    Pros

    Very useful site. Great work.

  • Bindu

    Reply
    Rating: 3 / 5
    Pros

    Why the costs are so expensive

  • akarsha

    Reply
    Rating: 5 / 5
    Pros

    Great website and pretty useful information. Yes in US education is free but ofcourse the tuition fee for school kids ranges depending upon the college.

Post New Review

Your email address will not be published. Required fields are marked *