Los Angeles

0 / 5
Add to favorites

Cost Of Living in Los Angeles, US

Los Angeles is of one the top city in US, the city is also known for its culture, traditions and job opportunities that welcomes expats & students for jobs and education. However average Cost of living in Los Angeles for family is $5128 for students is $2709 and for bachelor is $0.

As per the data from our users on costoffling.com website, rental expenses for family is $5001 for students is $2601 and for bachelor is $0. Cost of living in Los Angeles greatly dependent on where you live, an average rent for a flat/house in normal area $3958 per month.

Edit
Accomodation Cost
premium_icon  Premium normal_icon  Normal lower_icon  Lower
apartment-rent
Rent for House / Apartment
$2601 $2085 $1501
airbnb
AirBnB (1 day)
$172 $169 $165
studio-apartment
Studio Apartment
$1278 $1278 $1278
coworking-space
Co-working Space
$716 $589 $445
pg/hostel
PG
$420 $327 $206
Edit
Utility Bills
internet
Internet
$60
dth-bill
DTH
$33
electricity-bill
Electricity
$139
water-bill
Water
$2
landline-bill
Landline
$3
gas
Gas
$1
mobile-bill
Mobile
$1
Edit
Food
premium_icon  Premium normal_icon  Normal lower_icon  Lower
cappuccino
Cappuccino
$6 $5 $4
pizza
Pizza
$7 $5 $4
kfc
KFC
$9 $7 $4
Mcdonalds
McDonalds
$11 $9 $8
sandwich
Sandwich
$9 $8 $5
burger
Burger
$9 $7 $4
coke/pepsi
Coke/Pepsi
$4 $3 $2
meal
Meal
$22 $16 $11
Edit
Primary Food
premium_icon  Premium normal_icon  Normal lower_icon  Lower
rice
Rice (1 lb)
$7 $5 $4
bread
Bread (1 lb)
$5 $4 $3
milk
Milk (1 gallon)
$2 $2 $1
cheese
Cheese (1 lb)
$18 $11 $7
Edit
Grocery
chicken
Chicken (1 lb)
$10
meat
Meat (1 lb)
$9
egg
Eggs (12)
$4
fish
Fish (1 lb)
$5
beef
Beef (1 lb)
$14
tomato
Tomato (1 lb)
$5
potatoes
Potato (1 lb)
$4
onion
Onion (1 lb)
$3
lettuce
Lettuce (1 head)
$2
Edit
Fruits
apple
Apple (1 lb)
$5
orange
Orange (1 lb)
$4
banana
Banana (1 lb)
$3
grapes
Grapes (1 lb)
$5
Edit
Kids Education
premium_icon  Premium normal_icon  Normal lower_icon  Lower
day-care-price
Day Care
$1645 $958 $451
kids-school-fees
N to 1
$8491 $7066 $6227
kids-school-fees
1 to 5
$22233 $6500 $5101
kids-school-fees
6 to 10
$27501 $20928 $15001
Edit
Transportation
premium_icon  Premium normal_icon  Normal lower_icon  Lower
cab-rides
Cab
$5 $4 $3
train-charges
Train
$4 $3 $2
bus-charges
Bus
$101 $94 $71
Edit
Liquor
wine
Wine
$12
beer
Beer
$4
whisky
Whisky
$3
rum
Rum
$9
vodka
Vodka
$16
cigarette
Cigarettes (1 Pack)
$9
Edit
Automobiles
suv
SUV
$20410
audi car
Audi
$26001
benz
Benz
$27001
bmw-car
BMW
$27630
petrol
Petrol/Gasoline (1 gallon)
$1
diesel
Diesel (1 gallon)
$2
Edit
Mobiles ( Latest )
avg-models
Avg Models
$199
iphone
Apple
$273
oneplus
OnePlus
$44
samsung
Samsung
$260
Edit

Cost Of Living for Student in Los Angeles

premium_icon  Premium normal_icon  Normal lower_icon  Lower
apartment-rent
Rent
$2601 $2085 $1501
rice
Food
$22 $16 $11
oneplus
Phone
$1 $1 $1
internet
Internet
$87 $60 $41
Edit

Cost Of Living for Bachelor

premium_icon  Premium normal_icon  Normal lower_icon  Lower
apartment-rent
Rent
$2001 $1618 $1201
rice
Food
$22 $16 $11
oneplus
Phone
$1 $1 $1
internet
Internet
$87 $60 $41
Edit

Cost Of Living for Couple

premium_icon  Premium normal_icon  Normal lower_icon  Lower
apartment-rent
Rent
$5001 $3958 $2801
rice
Food
$41 $31 $21
oneplus
Phone
$1 $1 $1
internet
Internet
$87 $60 $41

The above record is summarized from data provided by users and various references from internet. So the values may vary little lower or higher from the actual values. Hence this may not be a real signal.

Post New Review

Your email address will not be published. Required fields are marked *